آموزش احداث باغ گردو | رویال گردو | مرجع تخصصي توليد و اصلاح نژاد گردو | گردو چندلر | گردو پيوندي

آموزش احداث باغ گردو

انتخاب یک محل کاشت خوب

تمام گونه های گردو گونه در خاک های حاصلخیز با زهکشی خوب به بهترین شکل رشد میکنند. PH ایده آل نزدیک به حالت خنثی (5.5-7.5) است. اجتناب از کاشت در حوزه های مستعد به یخ زدگی مانند پایین دره و هر منطقه ای که در معرض غرقاب شدن قرار دارند. درختان گردو در خاک فشرده بخوبی رشد نمی کنند، و یا خاک هایی که یک لایه ماسه نزدیک به سطح دارند. از کشت گردو در مناطق بدون پوشش و با دامنه های شیب دار باید اجتناب شود. شیب ملایم در نزدیکی پایین دره بهینه است زیرا هوای سرد از درختان دور است و در دسترسی به آب بالاست. گردو پیوندی مانند گردوری قرمز یا Red Walnut تحمل بیشتری نسبت به شرایط خشک و خاک های فقیرتر نسبت به سایر ارقام دارند. برای کاشت نهال در خاکهای معمولی و عمیق، گودال به قطر 70-50 سانتی متر و عمق 50 سانتی متر و در خاکهای سنگلاخی و سخت به قطر و عمق حداقل یک متر باید حفر شود. عمق کاشت باید به نحوی باشد که خاک تا محل طوقه ریخته شود و ریشه ها خارج از خاک نبوده و همین طور محل پیوند زیر خاک نرود. در روش کشت پائیزه می توان برای محافظت گیاه از یخبندان، در زمان کاشت، روی نهال را تا حدود 10 سانتی متربالای محل پیوند خاک ریخته و پس از برطرف شدن خطر سرما خاک را از روی نهال کنار زد. در مناطق بادخیز استفاده از قیم برای محافظت از درخت ضروری است.

آماده سازی محل و کاشت

آماده سازی محل خوب ضروری است و باید کلوخه ها شکسته شده ، علف های هرز حذف گردند و در صورت لزوم، زهکشی اصلاح گردد. ترکیب مالچ یا کمپوست با خاک در هنگام کاشت همیشه یک ایده خوب است. گردو ها در " پیت " بسیار خوب رشد می کنند. اطمینان حاصل کنید که از پیت چند اینچ عریض تر و عمیق تر از توده ریشه باشد. محل درخت را در وسط قرار دهید و اطمینان حاصصل کنید که ریشه به طور مساوی توزیع شده است.به خوبی آبیاری نمایید و طی اولین فصل رشد ادامه آبیاری ضروری است.

فاصله بین نهال ها

رشد این درختان برای تولید میوه نیاز به مقدار زیادی از فضا برای توسعه تاج خود دارند. لذا درختان گردوی قرمز معمولا در حداقل فاصله 7متر x 7 متر کاشته می شوند و حالت تک کاشتی دارند. همه ارقام گردو در اندازه بزرگ با توجه به شرایط مناسب و فضا رشد می کنند. درختان می تواند تا 25 متر (80 فوت) یا بیشتر رشد می کنند، و وسعت تاج (سایبان یا کانوپی) بسیار گستردهباشد. نرخ رشد ، بطور قابل توجه بسته به گونه و شرایط منطقه می تواند متفاوت باشد، ارقام پیوندی مثل درختان گردوی قرمز می توانند بیش از یک سانتی متر در هر سال در قطر و چند فوت در ارتفاع افزایش نشان دهند.

جهت کاشت

برای نوردهی بهتر توسط درختان جهت ردیف های کشت به نحوی باشد که مسیر حرکت بین ردیف ها شمالی- جنوبی باشد. در این حالت صبح ها از سمت شرق و عصر ها از سمت غرب درخت نورگیری می کند. برای گرده افشانی و باروری بهتر درختان گردو، بهتر است 8 تا 10 درصد درختان باغ ارقام گرده زا باشند. این ارقام در بین ارقام اصلی و بیشتر در سمتی که بادهای بهاری می وزد کاشته می شوند.

زمان کاشت

 کشت پائیزه: کشت پائیزه معمولاً در مناطقی که سرمای زمستانه شدیدی ندارند، در ماه های آبان و آذر صورت می گیرد. در این حالت در طول فصل خواب ریشه رشد مناسبی داشته و به شرایط خاک باغ عادت می کند بنابراین در بهار بعد رشد بهتری خواهند داشت.2-5- کشت زمستانه:در مناطقی که سرمای زمستان زیاد است بهتر است پس از برطرف شدن خطر سرما در اواخر بهمن، اسفند و یا اوایل فروردین اقدام به کشت نهال شود.

کشت زمستانه: در مناطقی که سرمای زمستان زیاد است بهتر است پس از برطرف شدن خطر سرما در اواخر بهمن، اسفند و یا اوایل فروردین اقدام به کشت نهال شود.

کشت سبز: اکثر نهال های پیوندی به صورت گلدانی عرضه می شود. این نهال ها به دلیل اینکه به طور کامل با خاک اطراف ریشه کشت می شوند می توانند در زمانی که برگدار هستند نیز به زمین اصلی منتقل شوند. بهترین زمان برای این نوع کشت اردیبهشت و اوایل خرداد و یا شهریور و مهر می باشد. لازم به ذکر است در این روش نهال به خوبی با شرایط خاکی و آب و هوایی منطقه سازگار شده و در سال بعد رشد بسیار مطلوبی خواهد داشت.

مشخصات رقم گردوی پیوندی چندلر

گردو پیوندی چندلر در سال 1979در دانشگاه کالیفرنیا معرفی شد و بعد از دبیلیو اچ چندلر ، استاد علم میوه کاری ، در u.c.davic این نام را به این رقم جدید داد.{گردو مقاوم به سرما}

امروزه این رقم گردو چندلر پیوندی یکی از برجسته ترین مورد کشت در کالیفرنیا است و یکی از معروف ترین و پر کشت ترین ارقام گردو در جهان محسوب می شود.ارقام گردو چندلر بخاطر کیفیت بالای مغز گردو و شفافیت ان به شدت با ارزش است.برداشت گردو چندلر از اواسط تا اواخر فصل زراعی می باشد.

گردو پیوندی چندلر دارای مقاوت بسیار بالا به افات و سرما بوده و در حال حاضر محبوب ترین رقم گردو در ایالت متحده ی امریکا می باشد.گردو چندلر رقم مناسب برای اب و هوای خشک و در مقایسه با رقم فرانکوت نیاز سرمایی کمتری برای شکستن خواب دارد و پذیرش کلاله اغلب بصورت همزمان موفق نیست به همین دلیل 5%از باغ گردو باید با درختان گرده افشان مناسب دیگر کاشته شود.که از رقم فرانکوت یا فرنت و فرنور و همچنین گردوی روند جهت گرده افشانی باغات گردو چندلر استفاده می شود.

چندلر از تلافی پدرو u.c-56-,224 و قدرت رشد درخت گردو چندلر متوسط بوده و بطور نیمه راست رشد میکند و یه رقم بسیار امید بخش تجاری محسوب می شود .

گردو چندلر برای ارتفاعات 400 الی 1200 متر بهترین مورد است. و اگر ارتفاع زیاد شود شاهد کاهش عملکرد خواهیم شد.

گردو چندلر با ساختار بدنه ای نازک و به شکل بیضی بزرگ که به راحتی از پوسته جدا می شود و درختان این رقم در بهار دیر برگ ده بوده و حدود 25 روز دیرتر از درختان بذری و ژنوتیپ شروع به رشد می نماید بنابراین برای مناطقی که سرمای بهاره مانند آذربایجان ، لرستان ، دماوند ، کردستان ، سبزوار ،کرمان ، مشکین ،ارومیه ، تبریز ، نهاوند ، تویسرکان ، بانه ، تهران ، قزوین ، زنجان و ... که مواجه هستند مناسب ترین گردو می باشد.گردوی چندلر با باردهی و عملکرد بسیار زیاد و ساختار میوه بسیار بالا و درشت و پوست کاغذی عالی می باشد.مغز این رقم بسیار سفید و حتی در تابستان های خیلی گرم کیفیت سفید بودن گردو تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

از ویژگی های بارز گردوچندلر زود بازده بودن (باردهی از سال اول) و باردهی در شاخه های جانبی و همچنین دیر گل بودن که باعث میشود درفصل بهار که اغلب باغات گردوی کشورمان دچار سرما زدگی میشود این رقم مقامت خوبی در برابر سرمای بهاره نشان داده است. ضمنا باغداران عزیزتوجه داشته باشند که گردوی چندلر از ارقام گردوی پیوندی حساب میشود که نیاز صد درصد به گرد زا دارد که شما باید همراه هر 20 اصله نهالی که میکاریم 1 درخت برای گرده افشان داشته باشیم که کیفیت باروریباغ شما تضمین گردد.توصیه میشود از رقم فرانکوت و فرنت یا روند برای گرده افشانی استفاده نمایید.

فاصله کاشت گردو چندلر 7*5 بوده که به ازای هر هکتار 280 اصله نهال گردو می باشد.در باغات مادری بالغ از بابت برداشت محصول از هر درخت در سال 5 الی 6 حدود 20 کیلو گردوی خشک برداشت می شود و همچنین باغات مادری بالغ متوسط برداشت بین 30 الی 35 کیلو است.

طبق بررسی مقدار برداشت این گونه بدست می آید

.10 کیلو گرم *اصله280=2800 کیلو گرم>> در سال 5 الی 6

قابل توجه باغداران عزیز که این مقدار برداشت مساویست با برداشت پر بار گردو در باغات 30 ساله بومی ایران و همچنین در نهایت این معادله

30 کیلوگرم *280اصله=8400 کیلو گرم در هکتار که معادل است با 4 برابر برداشت زیاد در مقابل باغات سنتی و بومی میباشد.که نا گفته نماند که محصول گردو چندلر با کیفیت خاص و بی نظیر خود که با میزان وزن 15 گرم و مغز 10 گرمی در بازار گردوی ایران با قیمت 10 الی 15 هزار تومان گران تر از گردو های بومی به فروش می رسد.

از ویژکی های بارز گردو چندلرکه در کل دنیا بیشترین گردو معرفی شده است.

1.دیرگل بودن ومقاومت بسیار بالا به سرما{گردو چندلر}

2.زود بازده بودن (باردهی از سال اول){گردو چندلر}

3.پایه کوتاه بودن{گردو چندلر}

4.مقاومت بسیار بالا به بیماری ها{گردو چندلر}

5.باردهی جانبی{گردو چندلر}

6.یک دست بودن محصول{گردو چندلر}

نهالستان مهندس آرمین قاسمی در اولین اولویت ، نهال گردوی پیوندی چندلر را برای باغداران توصیه می کند.باغداران عزیز کشورمان می توانند قبل از خرید نهال گردو چندلر به باغ مادری چندلر نهالستان مهندس قاسمی تشریف اورده و بعد از بازدید و پسند اقدام به خرید فرمایند.(بازدید برای عموم ازاد است.)

توجه:داشته باشید گردوی چندلر اولا باید پیوندی باشد و ثانیا باید 5 الی 10 عدد گردوی نوبرانه در سال اول موقع خرید روی نهال داشته باشد.

اصلاح و احیا باغات موجود ضرورتی در صنعت گردو کاری ایران می باشد.دستورالعمل اصلاح و احیا باغات به منظور انجام عملیاتی در تدوین شده که هدف از ان افزایش کمی و کیفی محصول گردو در باغات کشور میباشد.وامید است با انجام این اقدامات در راستای افزایش در امد باغداران برداشته شود و برای پیشرفت کشورمان گامی  برداشته باشیم.

نهالستان مهندس ارمین قاسمی لحظات خوبی را برای کشاورزان و باغداران عزیزمان در سراسر کشور ارزومند است.